برای حذف قبض کاغذی برق 3 هفته فرصت دارید

به گزارش پرتال ویراپارس، طبق برنامه ریزی های انجام شده از سوی وزارت نیرو، قبوض کاغذی برق باید تا اوایل مهرماه کوله بار خود را از خانه های مردم جمع نمایند و پس از آن اطلاعات قبض مشترک توسط پیامک در اختیار وی قرار بگیرد. بنابراین مشترکین باید تا اواسط شهریورماه نسبت به ثبت اطلاعات خود در سامانه های معرفی شده اقدام نمایند.

برای حذف قبض کاغذی برق 3 هفته فرصت دارید

به گزارش ایسنا، اواخر پاییز سال گذشته بود که محمدجواد آذری جهرمی- وزیر فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات- از صرفه جویی 1440 میلیارد تومانی در صورت حذف قبوض کاغذی آب، برق، گاز و تلفن اطلاع داد و گفت: با این صرفه جویی می توان کارهای بزرگی به نفع مردم انجام داد و ذهن مردم را باید نسبت به هدر رفت این منابع حساس کرد.

آمارها حاکی از آن است که 35 میلیون کنتور برق، حدوداً همین تعداد کنتور آب و 20 میلیون کنتور گاز وجود دارد و برآوردها نشان می دهد 1440 میلیارد تومان برای قبوض خدماتی هزینه می گردد. در حالی که به گفته آذری جهرمی، ظرفیت کامل دولت الکترونیکی فراهم است که تمام این قبوض را به صورت الکترونیکی صادر کند.

بر اساس طرح حذف قبوض کاغذی برق، به جای این قبوض اطلاعات مربوط به مصرف و صورت حساب برق مصرفی مشترکین به صورت الکترونیکی در اختیار آن ها قرار می گیرد. به گفته مسئولان، صدور قبوض کاغذی برای 36 میلیون مشترک برق کشور از مهرماه سال جاری متوقف خواهد شد.

تشریح چهار روش حذف قبوض برقی

اما چهار روش به منظور دریافت شماره تلفن همراه مشترکان برای ارسال قبوض پیامکی در نظر گرفته شده است. در روش نخست، ماموران قرائت کنتور پس از مراجعه به منازل شماره تلفن همراه مشترک را دریافت و در سامانه ثبت خواهند کرد.

در روش دوم نیز سرشماره ای اعلام شده است که مشترکان با ارسال شماره شناسه اشتراک خود، اطلاعاتشان در سامانه ثبت خواهد شد و پس از این قبوض خود را به شکل پیامک دریافت خواهند کرد. در واقع همه مشترکان در سطح کشور می توانند با ارسال *1* شناسه قبض # به سرشماره 20001521 نسبت به ثبت شماره همراه خود در سامانه صدور قبض کشور اقدام نمایند.

این اقدام باید با شماره همراهی انجام گردد که مسئولیت پرداخت صورت حساب برق را برعهده دارد، یعنی مالک، مستأجر و یا هر فرد دیگری که مسئولیت صورت حساب برق از سوی مالک به وی واگذار شده است. پس از آن هدایت لازم در قالب پیامک در اختیار مشترک قرار خواهد گرفت.

در روش سوم نیز مشترکان می توانند با مراجعه به سایت 39 شرکت توزیع در سراسر کشور نسبت به ثبت اطلاعات خود اقدام نمایند. همچنین اپلیکیشنی در سایت های یاد شده قرار گرفته که مشترکان می توانند با استفاده از آن علاوه بر دریافت قبوض الکترونیکی، تمامی خدمات پس از فروش را به وسیله این اپلیکیشن دریافت نمایند.

  • مستاجرها چه نمایند؟

چنانچه فردی مالک خانه نیست و مستأجر است، بعد از آنکه از محل مورد نظر نقل مکان کرد، باید شناسه قبض به همراه ستاره دو را به همان شماره پیامک کند تا فرآیند ارسال قبض آن شماره شناسه متوقف گردد. سپس شناسه قبض منزل جدید خود به همراه ستاره یک را مجدد پیامک کند. اگر مشترکی چند قبض برق دارد می تواند شناسه همه را به صورت جداگانه به همراه ستاره یک به شماره مذکور پیامک کند. در حال حاضر برای حدود یک میلیون مشترک که شماره همراه آن ها موجود است، به صورت موازی هم قبض کاغذی و هم قبض به صورت پیامک ارسال می گردد.

  • جمع آوری اطلاعات 25 میلیون مشترک

طبق آخرین اخبار که از سوی وزارت نیرو ارائه شده است، از میان 36 میلیون مشترک برق کشور تاکنون اطلاعات 25 میلیون مشترک برای حذف قبوض کاغذی جمع آوری شده است و این افراد قبوض خود را به صورت پیامکی دریافت می نمایند. بر اساس آخرین ارزیابی انجام شده تاکنون در مناطق مختلف کشور از جمله استان های سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان و شهرستان مشهد تقریبا قبوض کاغذی برق به طور کامل حذف شده است.

  • پایتخت نشینان چه نمایند؟

بر اساس این گزارش، 40 درصد از مشترکین برق تهران که تعداد آن ها یک میلیون و 700 هزار مشترک است، تاکنون شماره تلفن همراه خود را ثبت نموده اند و قبض آنها به زودی حذف خواهد شد. مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ در آخرین نشست خبری خود از مشترکان تقاضا کرد: برای اینکه از ابتدای مهرماه با مشکل دریافت صورت حساب برق روبرو نشوند، حداقل تا پانزدهم شهریورماه نسبت به ارسال شماره همراه خود اقدام نمایند.

مشترکین تهرانی هم می توانند شناسه قبض خود را با 1* به شماره 10001521 ارسال نمایند. همچنین می توانند با مراجعه به سایت TBTB.IR اطلاعات خود را ثبت نمایند و یا زمانی که مامورین اداره برق به منازل آن ها برای قرائت کنتور مراجعه می نمایند، شماره همراه خود را در اختیار ماموران قرار دهند. بعد از جمع آوری قبوض کاغذی مشترکینی که احتیاج به قبوض فعلی دارند، می توانند به سایت شرکت توزیع برق تهران مراجعه نمایند و با وارد کردن شناسه قبض اطلاعات خود را کاملا دریافت نمایند. در پیامکی که به مشترکین ارسال می گردد، فقط میزان ریال و تاریخ پرداخت اعلام خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 شهریور 1398 بروزرسانی: 12 بهمن 1398 گردآورنده: portal.virapars.com شناسه مطلب: 4349

به "برای حذف قبض کاغذی برق 3 هفته فرصت دارید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای حذف قبض کاغذی برق 3 هفته فرصت دارید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید